Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Krwawiące dziąsła – przyczyny i zapobieganie

Krwawiące dziąsła zawsze są niepokojącym objawem sygnalizującym stan zapalny w jamie ustnej. Może rozwijać się on na skutek poważnych chorób metabolicznych (np. cukrzycy) lub typowych schorzeń jamy ustnej – paradontozy. Krwawienie najczęściej pojawia się podczas szczotkowania zębów lub w trakcie jedzenia twardych produktów. Jakie są przyczyny krwawiących dziąseł i jakie działania podjąć, aby im zapobiegać?

Krwawiące dziąsła – przyczyny i czynniki ryzyka

Krwawienie dziąseł to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Zawsze świadczy o niepokojących zmianach w organizmie, a bagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do rozwoju paradontozy i w efekcie – wypadania zębów. Krwawienie dziąseł może świadczyć również o rozwoju chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie.

Do czynników ryzyka należy1:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej;
  • wiek – osoby starsze są bardziej narażone na krwawienie dziąseł;
  • płeć męska;
  • niewłaściwe uzupełnienie protetyczne lub wady zgryzu;
  • otyłość, szczególnie brzuszna;
  • czynniki genetyczne (choroby przyzębia);
  • dieta bogata w cukry i konserwanty;
  • palenie papierosów;
  • choroby zespołu metabolicznego, np. cukrzyca czy sercowo-naczyniowe, np. choroba wieńcowa, nadciśnienie.

W rozwoju stanu zapalnego dziąseł, i tym samym ich krwawienia, szczególne znaczenie ma palenie papierosów, niezdrowa dieta oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Te 3 czynniki powodują namnażanie się bakterii, które z czasem tworzą swoje „skupiska”, określane jako płytka nazębna. Ich nagromadzenie osłabia tkanki w obrębie jamy ustnej, co wywołuje stan zapalny.

Krwawienie dziąseł – objawy towarzyszące

Krwawienie dziąseł zwykle pojawia się w czasie szczotkowania lub jedzenia i często towarzyszą temu objawy dodatkowe – dziąsła są opuchnięcie i zaczerwienione. Typowym symptomem towarzyszącym jest również nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne produkty oraz nieprzyjemny zapach z ust1. Warto mieć na uwadze fakt, że lekceważenie krwawienia dziąseł i innych objawów pogłębia stan zapalny, a to z czasem powoduje odsłonięcie szyjki zęba oraz jego większą ruchomość, w efekcie grożąc jego utratą.

Krwawienie dziąseł – jak zapobiegać?

Aby uchronić się przed krwawieniem dziąseł, należy postawić przede wszystkim na dobrą higienę jamy ustnej. Podstawą jest zarówno wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, jak i preparatów do czyszczenia jamy ustnej. Na co zwrócić uwagę w tym zakresie? Szczoteczka powinna mieć włosie średniej twardości, a w okresie kiedy towarzyszy nam krwawienie dziąseł czy inne objawy stanu zapalnego – miękkie. Pasta i płyn do płukania jamy ustnej, aby były skuteczne, muszą opierać się na przeciwbakteryjnych składnikach2, takich jak np. chlorheksydyna.

W preparatach SeptOral chlorheksydyna występuje wraz innymi, dodatkowymi składnikami. Dzięki temu preparaty te zmniejszają nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąseł, łagodzą stan zapalny i przyspieszają cały proces regeneracji. Na uwagę zasługuje m.in. zawartość mleczanu glinu – substancja ta redukuje krwawienie i pomaga usuwać płytkę nazębną, z kolei kwas hialuronowy i tauryna przyśpieszają procesy gojenia się oraz regeneracji tkanki jamy ustnej. Tym samym mogą okazać się skutecznym wsparciem w leczeniu stanów zapalnych dziąseł.

Warto mieć na uwadze fakt, że odpowiednia higiena jamy ustnej to klucz do zachowania zdrowych dziąseł i najlepsza profilaktyka przed rozwojem chorób w ich obrębie.